Pražská zima

Removu.cz Pražská zima Image
AUTOR
Madeleine Albright
NÁZEV SOUBORU
Pražská zima.pdf
VELIKOST SOUBORU
8,99 MB

POPIS

Trávit čas knihou Pražská zima! Na našem webu removu.cz najdete knihu Pražská zima a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!

Madeleine Albrightové nebylo ještě ani dvanáct, a už na vlastní oči viděla několik dějinných dramat — nacistickou okupaci rodného Československa, bombardování Londýna, kam se její rodina uchýlila do exilu, vítězství Spojenců ve druhé světové válce, vzestup komunismu a počátek studené války. V Pražské zimě nyní Madeleine Albrightová líčí právě těch bouřlivých dvanáct let. Vychází přitom z někdejších dětských zážitků i ze své politické a akademické erudice, mísí rodinné vzpomínky a písemné dokumenty se záznamy aktérů tehdejšího dění a předkládá čtenářům působivou dějinnou fresku i niterné svědectví. Tyto dva póly jejího vyprávění se neustále doplňují i svářejí: autorka zkoumá minulost z hlediska nadčasových dilemat a zároveň vypráví velice osobní příběh s univerzálním dopadem. Kniha zavede čtenáře z Pražského hradu do londýnských protileteckých krytů, z bezútěšného terezínského ghetta na zasedání předních světových státníků; Madeleine Albrightová se tu zamýšlí nad svým židovským původem, o němž se dozvěděla až ve zralém věku, rozebírá komplikovanou českou historii i nelehká mravní rozhodnutí, s nimiž se musela vyrovnávat generace jejích rodičů. Na základě svědectví současníků ukazuje, jak byly miliony obyčejných lidí vytrženy z rodinného prostředí a ocitly se v rolích exilových vůdců, odbojářů i kolaborantů, obětí i vrahů. Tyto nesmírně složité dějinné události jsou přitom utvářeny pojmy, jejichž smysl si člověk osvojí už v dětství: strachem, důvěrou, přizpůsobivostí, hledáním vlastní identity či vnímáním rozdílu mezi dobrem a zlem. „Nikomu, kdo byl na světě mezi lety 1937 a 1948,“ píše Madeleine Albrightová, „nebyl cizí hluboký smutek. Zahynuly miliony nevinných a na jejich smrt se nikdy nesmí zapomenout. Ztracené životy už dnes nenahradíme, máme však povinnost zjistit co nejvíce o tom, proč a jak se to všechno událo. Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech."
INFORMACE

Kniha: Pražská zima - Madeleine Albrightová | Knihy.ABZ.cz

Pražská zima Autor: Albrightová, Madeleine Nakladatel: Argo EAN: 9788025707142 ISBN: 978-80-257-0714-2 Originál: Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 Překlad: Vrba, Tomáš Popis: 1× kniha, vázaná, 450 stran, česky Rozměry: 16 × 23 cm Rok vydání: 2012 (1. vydání)

Pražská zima / Nejlevnější knihy

Pražská EVVOluce 1/2020. 2019. 4/2019. Když se na hladině objeví zelený povlak, pak každý tuší, že něco není v pořádku. Co je příčinou a v jakém stavu jsou pražské (s)toky se dočtete v rozhovoru s hydrobiologem Pavlem Rosendorfem. ... Chlad, zima a sníh. Michal Jeníček je (snad nám odpustí takové označení ...

SOUVISEJÍCÍ KNIHY