Kós

Removu.cz Kós Image
AUTOR
Helmuth Weiss
NÁZEV SOUBORU
Kós.pdf
VELIKOST SOUBORU
10,46 MB

POPIS

Kós je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor Helmuth Weiss. Přečtěte si s námi knihu Kós na removu.cz

Rodný ostrov velkého filosofa Hippokrata je se svými 290 čtverečními kilometry po Rhodu a Kárpathu třetím největším ostrovem Dodekánu v Egejském moři. Žije zde 25 000 obyvatel, k nimž v letních měsících přibývá 60 000 turistů. Ti směřují většinou na dlouhé písečné pláže severního pobřeží mezi mysem Skandári a Mastichári. Někteří hledají osamělé zátoky v západní cípu ostrova za Kéfalem. Nebo navštěvují malé vesničky Pilí, Zíu a Lagoúdi na okraji pohoří Díkeos v srdci ostrova, odkud lze vystoupit na nevyšší horu ostrova, 846 m vysoký Díkeos. Procházka hlavním městem Kós je jako návštěva živoucího skanzenu, kde je stále přítomna více než dvou tisíciletá historie: jsou tu rozvaliny staveb z helénského a římského období, mohutný kastel v přístavu, symbol moci Byzantské říše a johanitů, kteří kdysi Kós ovládali. K modrému nebi se vypínají štíhlé věže minaretů jako připomínka turecké nadvlády, jež trvala dlouhá staletí. A vysoko nad Kósem, čtyři kilometry západním směrem, se prostírá „Asklépieion“, antická léčebná klinika Hippokratova. Zde byl uctíván bůh léčitelství Asklépios, zde se nemocní léčili podle Hippokratových zásad. Ještě dnes zde stojí mohutný platan, pod nímž podle pověsti vyučoval své žáky. 10 míst, která nesmíte vynechat: Západní vykopávková oblast Areál s působivými zbytky antických staveb z pěti století. Asklepieion Vysoko nad městem Kós nalézali v antice nemocní úlevu a uzdravení . Lázně Embrós Ze skal vyvěrá termální sirná voda zvoucí ke koupeli. Paléo Pilí Zajížďka do opuštěné vsi s byzantskou pevností se vyplatí už jen kvůli rozhledu. „Divoký západ“ Kósu Stranou všeho ruchu najdete na poloostrově Kéfalos osamělé pláže a půvabná místa k toulkám. Rybí taverna v Limniónasu V malé taverně u přístavu podávají čerstvé dary moře. Pláže u Kamári Nejkrásnější pláže ostrova se řadí za sebou jako perly v náhrdelníku na jihozápadě Kósu. Výlet na Léros Hledáte-li ostrov turistikou téměř nedotčený, vydejte se na Léros. Výstup na sopku na Níssyru Vzrušující: výlet na vyhaslou sopku na sousedním ostrově Níssyros. „Svatý ostrov“ Pátmos Rozhodně byste neměli opomenout kláštery sv. Jana a Zjevení.
INFORMACE

Ostrov Kos: popisy letovisek, zajímavosti, fotky i památky

Pláže na ostrově Kos. Kos patří k nejkrásnějším řeckým ostrovům pro strávení dovolené. Ve východní části tohoto oblíbeného ostrova se nachází úsek pobřeží Psalidi, které se táhne od nového přístavu ve městě Kos až do Agios Fokas.

Ostrov Kos: popisy letovisek, zajímavosti, fotky i památky

Na ostrově Kos najdete pláže písečné i oblázkové a stejně jako v celém Řecku jsou státní a veřejně přístupné. Jejich součást tvoří tzv. beach sety (2 lehátka se slunečníkem), které si můžete za poplatek pronajmout. Při opalování si dejte pozor na nástrahy horkého letního počasí, pohyb po plážích „nahoře bez" se toleruje pouze na menších plážích.

SOUVISEJÍCÍ KNIHY